Gelişlmiş
Arama
 1. Ana Sayfa
 2. Akciğer Kanseri Nedir? Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Akciğer Kanseri Nedir? Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Nedir? Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri belirtileri ancak daha ileri evrelerde kanlı balgam, nefes darlığı ve hızlı kilo kaybı gibi belirtileri tetikler. Bununla birlikte, başlangıçta, birçok hasta öksürük ve göğüs ağrısı gibi veya yalnızca spesifik olmayan belirtiler gösterir. Bu nedenle akciğer kanseri genellikle ancak geç bir aşamada keşfedilir. Burada konuyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi okuyabilirsiniz: Akciğer kanserini nasıl tanırsınız?

Akciğer kanseri: Belirtileri evreye bağlıdır

Akciğer kanseri (bronşiyal karsinom) sinsidir: erken evrelerde genellikle hiç belirti göstermez veya sadece spesifik olmayan belirtilere neden olur. Bu, örneğin uzun süreli bir öksürüğü içerir . Ancak bu, kronik bronşit gibi diğer birçok hastalıkta da görülür. Bu nedenle, genellikle olası bir akciğer kanseri belirtisi olarak kabul edilmez.

Akciğer kanserinin diğer erken belirtileri de bu hastalığa açıkça bağlanamaz. Bu, örneğin performans düşüklüğü , bitkinlik ve hafif ateş için geçerlidir . Bu tür genel şikayetler, soğuk algınlığı gibi çeşitli enfeksiyonlarda da ortaya çıkar . Sonuç olarak, birçok hasta onları ciddiye almıyor.

Akciğer kanseri ileri evrelerde hızlı kilo kaybı , kanlı balgam ve nefes almada zorluk gibi belirtilere neden olabilir . Genellikle eşlik eden enfeksiyonlar tarafından tetiklenirler.

Akciğer kanseri belirtileri nelerdir?

Özetle, akciğer kanserinin olası en önemli belirtileri şunlardır:

 • Sigara içenlerin bronşiti: Yıllarca tütün kullandıktan sonra balgamlı inatçı
 • Öksürük
 • Birkaç hafta sonra bile düzelmeyen ve aniden değişen kalıcı öksürük
 • Kalıcı ses kısıklığı
 • Antibiyotiklere rağmen iyileşmeyen bronşit veya soğuk algınlığı
 • Nefes darlığı
 • Sürekli göğüs ağrısı
 • Gece terlemeleri
 • Kanlı veya kansız balgam çıkarma
 • Boyun veya yüzün şişmesi
 • İştahsızlık veya ciddi kilo kaybı
 • Ateş nöbetleri
 • Genel halsizlik ve halsizlik
 • Baş ağrısı, görme bozuklukları, felç gibi nörolojik belirtiler
 • Şiddetli ağrı

Nefes darlığı devam ederse, vücut artık yeterli oksijen almıyor demektir. Doktorlar bu kronik oksijen eksikliğini kronik hipoksi (veya hipoksemi) olarak adlandırırlar. Hafif bir oksijen eksikliği yaşamı tehdit etmez. Bununla birlikte, hastayı daha az verimli ve dirençli hale getirir .
Kronik oksijen yetersizliği, parmaklarda – kalınlaşmış, şişmiş parmak uçlarında ( baget parmakları ) ve yuvarlak, güçlü bir şekilde dışa doğru kıvrık tırnaklarda ( saat camı tırnakları ) zamanla fark edilir hale gelir . Bu değişiklikler genellikle vücudun yeterince oksijen almadığının bir işaretidir. Başka hastalıklarda da ortaya çıkarlar, bu nedenle akciğer kanserinin yalnızca dolaylı belirtileridir.

Ağrı , ilerlemiş akciğer kanserinin önemli bir belirtileridir: tümör akciğerlerden büyüyebilir . Sıklıkla örneğin omurga yönünde yayılır . Bu nedenle sırt ağrısı akciğer kanseri ile ortaya çıkabilir . Kemikler kanser hücreleri tarafından işgal edildiğinde (kemik metastazları), hastalar osteoartrit benzeri ağrı bildirir .

Kanserli büyüme yemek borusuna baskı yaptığında yutma güçlüğü (disfaji) meydana gelebilir. Bazı hastalarda akciğer tümörü, ses tellerinin hareketini kontrol eden sinire (tekrarlayan sinir) baskı uygular. Bu kalıcı ses kısıklığına yol açar .

Çıkıntılı boyun damarları da olası bir işarettir. Akciğer kanseri sözde üst solunum tıkanıklığına neden olabilir: tümör üst vena kavayı (superior vena kava) sıkıştırdığından, vücudun üst yarısındaki venöz damarlardan gelen kan artık engellenmeden kalbe akamaz. Daha sonra baş, boyun ve kollardaki damarlara geri döner.

Akciğer kanserindeki nörolojik belirtiler , kanser hücrelerinin beyni istila ettiğini ve metastaz yaptığını gösterir. Hastalar daha sonra, örneğin baş ağrıları , görme ve denge bozuklukları veya felç geçirirler. Karışıklık ve nöbetler de mümkündür. Bazı hastalarda beyin metastazlarının neden olduğu kişilik değişiklikleri de görülür .

Pancoast tümörü , bronşiyal karsinomun özel bir şeklidir. Akciğerlerin tepesinde ortaya çıkar ve oradan belirli yapılara dönüşebilir (yani onlara sızabilir). Bazı hastalarda sözde ” ganglion stellatum” olarak büyür. Bu, diğer şeylerin yanı sıra gözün içindeki ve çevresindeki kasları kontrol eden özel bir sinir ağıdır. Hasar gördüğünde, genellikle üç belirtilerinin bir kombinasyonu ortaya çıkar. Doktorlar burada Horner sendromundan bahsediyor :

Etkilenen taraftaki göz kapağı düşer ve artık tam olarak kaldırılamaz ( pitoz , pitoz).
Gözbebeği daralır ve artık ışık yoğunluğundaki değişikliklere (miyoz) tepki vermez.
Göz yörüngeye hafifçe batar (enoftalmi).
Pancoast tümörü bazen brakiyal pleksusu da işgal eder. Bu, diğer şeylerin yanı sıra kolu besleyen bir sinir ağıdır. Daha sonra koldaki his kaybolabilir . Kolda ağrı ve felç belirtileri de olası belirtilerdir.

Başka olası belirtiler de vardır: Akciğer kanseri diğer organ ve dokulara da yayılabilir ve orada belirtilere neden olabilir.

Paraneoplastik Sendrom

Akciğer kanserinin bazı belirtileri, tümörün yıkıcı büyümesinin sonucu değildir. Farklı bir şekilde ortaya çıkarlar: örneğin, kanser hücreleri büyük miktarlarda hormon benzeri maddeler ( ACTH gibi ) üretebilir. Kanserli vücut, kendi organlarına ve dokularına saldıran antikorlar da üretebilir. Bu tür mekanizmalardan kaynaklanan belirtileri “paraneoplastik sendromlar” terimi altında özetlenmektedir.

Prensip olarak, birçok kanser türünde paraneoplastik sendromlar mümkündür. Bununla birlikte, genellikle belirli bir akciğer kanseri grubu olan küçük hücreli bronşiyal karsinom ile birlikte ortaya çıkarlar . Belirtiler burada olabilir:

 • Yüz ve gövdede yağ birikintileri ile ince deri ve kırılgan kemikler ( osteoporoz )
 • Baş ağrısı, mide bulantısı, iştah kaybı ve artan sinirlilik
 • Kardiyak aritmi , kas güçsüzlüğü ve felç belirtileri
 • Böbrek taşı oluşumunun azalması
 • Pankreas iltihabına artan eğilim (pankreatit)
 • Huzursuzluk, hızlı kalp atışı , terleme ve aşerme gibi belirtilerle birlikte düşük kan şekeri . Şiddetli hipoglisemi nöbetlere ve komaya bile neden olabilir .
 • Beyin ve omurilik iltihabı
 • Ekstremitelerde duyusal bozukluklar ve ağrı
 • Paylaş:

Yorumunu Bırak

doktoryorumlar.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.

Abone Ol

Yeniliklerden haberdar olmak için abone o