Gelişlmiş
Arama
 1. Ana Sayfa
 2. Anemi (Kansızlık) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
Anemi (Kansızlık) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Anemi (Kansızlık) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Anemi nedir?

Anemi nedir? Anemi hemoglobin içeriğinin azalması ve/veya birim kan hacmi başına kırmızı kan hücresi sayısının azalması ve bunun sonucunda dokulara oksijen sağlanmasının azalmasıdır.

Anemi, bir dizi hastalıkta ortaya çıkar (gastrointestinal sistemin ülserleri ve polipleri, kronik böbrek hastalığı, onkolojik, bulaşıcı hastalıklar, helmintik istilalar, vb.). Hemoglobin seviyesi ne kadar düşükse, anemi o kadar şiddetlidir.

Anemi nedenleri

Anemi, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunun ihlali, yıkımlarının artması veya kandan kırmızı kan hücrelerinin kaybı sonucunda ortaya çıkabilir.

İstatistikler, en yaygın olanının kan kaybından sonra ortaya çıkan anemi olduğunu söylüyor. (akut veya kronik).

Akut Kan Kaybı

Akut kan kaybı, kan hacminin 500-700 ml’den (yetişkinlerde) fazla olduğu, kısa bir süre içinde meydana gelen kan kaybı olarak kabul edilir. Kan kaybı görülebilir (yaralardan kanama, kanlı kusma, uterus, burun kanaması) ve başlangıçta gizli olabilir (bağırsaklara, karın boşluğuna ve / veya plevraya kanama, büyük hematomlar).

Kronik Kan Kaybı

Kronik kan kaybı, küçük ama uzun süreli kan kaybı (bol ve uzun süreli adet görme, mide ülseri, kanser, hemoroid, hemodiyaliz prosedürleri vb.) sonucu gelişir. Zamanla, küçük kan kaybı, vücut tarafından kaybedilen demir miktarı gıda ile alımını aştığında, vücuttaki demir depolarının tükenmesine yol açar. Demir eksikliği sonucunda hemoglobin sentezi bozulur.

Her olgun eritrosit, kemik iliğini 250-500 milyon hemoglobin molekülünden oluşan bir “kit” ile terk eder. Hemoglobin molekülü, bir protein parçası (dört globin alt birimi) ve protein olmayan bir demir grubundan (heme) oluşur. Hemoglobinin temel biyolojik işlevi, oksijenin akciğerlerden dokulara taşınması ve karbondioksitin dokulardan akciğerlere taşınmasıdır. Kırmızı kan hücrelerinin ömrü yaklaşık 120 gündür.

Demir eksikliği, duodenum ve ince bağırsağın ilk bölümlerinin çeşitli hastalıkları (enterit, tümörler, bağırsağın bu bölgesine cerrahi müdahaleler sonrası durumlar) sonucu demir emiliminin azalması nedeniyle ortaya çıkabilir. Demir taşıyıcıları olan kan proteinlerinin seviyesinde azalmaya yol açan durumlar (nefrotik sendrom, karaciğerin bozulmuş protein-sentetik fonksiyonu, malabsorpsiyon sendromu, beslenme yetersizliği) de azalmasına ve sonuç olarak anemiye yol açabilir. Yenidoğanlarda ve küçük çocuklarda başlangıçta yetersiz demir seviyelerine (hamilelik sırasında annede demir eksikliği) bağlı demir eksikliği anemisi görülür.
Bozulmuş hematopoez nedeniyle anemi oluşur:

 • kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gerekli bileşenlerin (B6 vitamini, B12 vitamini, folik asit, vb.) gastrointestinal sistemde yetersiz alımı veya malabsorpsiyonu ile;
 • kemik iliği hücrelerinde hasar – toksik maddeler, iyonlaştırıcı radyasyon ile eritrosit öncüleri;
 • kemik iliğinde tümör hücrelerinin sekonder odaklarının oluşumu (metastaz);
  hemoglobinin (heme) protein olmayan kısmının sentezinin ihlali ve toksik ürünlerinin birikmesi;
 • eritrosit oluşumunun düzenlenmesinin ihlali (eritrositlerin (eritropoietin) büyümesini ve çoğalmasını veya inhibitörlere maruz kalmayı uyaran bir hormonun üretiminde azalma).

Diğer anemiler – hemolitik – hem kalıtsal hem de edinilmiş faktörlerin etkisi altında kırmızı kan hücrelerinin artan yıkımının bir sonucu olarak gelişir.

Kalıtsal hemolitik aneminin gelişimi, genetik kusurlarla (eritrosit enzimlerinin aktivitesinin ihlali, hemoglobin yapısının veya sentezinin ihlali, eritrosit zarlarındaki kusurlar) ilişkilidir.

Kazanılmış hemolitik anemi, antikorlara maruz kalma sonucu eritrositlerin harabiyeti, eritrositlerin zarının mekanik olarak hasar görmesi, eritrositlerin kimyasal olarak hasar görmesi, vitamin eksikliği, eritrositlerin parazitler tarafından tahrip edilmesi gibi sebeplerden kaynaklanabilir.

Aneminin sınıflandırılması

1. Kan kaybıyla ilişkili anemi:

 • keskin,
 • kronik.

2. Bozulmuş hematopoezden kaynaklanan anemi:

 • bozulmuş hemoglobin oluşumu ile ilişkili anemi;
 • bozulmuş DNA ve RNA sentezi ile ilişkili anemi;
 • bozulmuş eritrosit bölünme süreçleri ile ilişkili anemi;
 • kemik iliği hücrelerinin proliferasyonunun (reprodüksiyonunun) inhibisyonu ile ilişkili anemi.

3. Kan yıkımının artmasıyla ilişkili anemi (hemolitik anemi):

 • kalıtsal hemolitik anemi;
 • edinilmiş hemolitik anemi.

Kansızlık (Anemi) belirtileri nelerdir?

Şiddeti, hastalığın ciddiyetine ve gelişme hızına bağlıdır. Hemoglobin ne kadar düşük ve anemi ne kadar hızlı gelişirse, klinik tablo o kadar belirgindir.

Aneminin genel (spesifik olmayan) belirtileri ve belirli bir anemi tipine özgü belirtiler vardır. Aneminin spesifik olmayan belirtileri arasında ciltte solgunluk, halsizlik, artan yorgunluk, uyuşukluk, baş dönmesi, bayılma, kulak çınlaması, gözlerin kararması, nefes darlığı, çarpıntı, hızlı nabız vb . yer alır. Anemi varlığını dışlayın, çünkü hastalığın hafif ve orta dereceli formlarının yanı sıra yavaş gelişimi ile klinik tablo bulanık olabilir.

Klinik bulgular

Vücutta demir eksikliği: kuru cilt, epidermisin bütünlüğünün ihlali, kırılgan tırnaklar, saç, ağız köşelerinde ülserler ve çatlaklar, kas zayıflığı. Dilde yanma hissi, tebeşir, diş macunu, toprak, çiğ tahıllar, çiğ et yemek için yenilmez bir arzu şeklinde bir tat sapkınlığı ve ayrıca belirli kokulara (aseton, benzin) bağımlılık olabilir.

B12 vitamini eksikliği ayrıca gastrointestinal sistem hasarı (atrofik gastrit) ve nörolojik belirtiler (parestezi, duyusal rahatsızlık, uzuvlarda uyuşma) ile kendini gösterebilir. Hastalığın aşırı şiddetli seyrinde ruhsal bozukluklar, sanrılar, halüsinasyonlar, sonradan kazanılmış bunama vb . ve dilde iltihaplanma nadiren görülür. Folik asit eksikliği şizofreninin alevlenmesine, epileptik nöbetlerin sıklığında ve şiddetinde artışa yol açar.

Hemolitik anemiler

Hemolitik anemiler için cilt ve mukoza zarlarının sarılığı, dalağın boyutunda artış, safra yollarında taş oluşturma eğilimi karakteristiktir.

Eritrositlerin masif hemolizi (hemolitik kriz) ile anemi, sarılık ve genel durumun bozulmasına ek olarak bulantı, kusma, konfüzyon, konvülsiyonlar, akut böbrek ve / veya kardiyovasküler yetmezlik gelişimi görülebilir.

Kemik iliği hücrelerinin proliferasyonunun inhibisyonunun arka planında meydana gelen aplastik anemi ile kanamalar meydana gelir (esas olarak uyluklarda, bacaklarda, karın bölgesinde, enjeksiyon bölgelerinde hematomlar oluşur). Genellikle bronşit, zatürre teşhisi konur.

Anemi teşhisi

Anemi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Eksiklik anemileri en yaygın olanlarıdır (demir eksikliği, B12 eksikliği, folik asit eksikliği vb.).

Kansızlığın nedenini belirlemede önemli bir rol, bir hastayla görüşerek elde edilen bilgilerle oynanır: yaş, mesleki tehlikelerin varlığı, diyet, eşlik eden hastalıkların varlığı, ilaç kullanımı, kalıtım hakkında bilgi vb. önemli olan muayene verileridir: cilt rengi ve durumundaki değişiklikler; genişlemiş lenf düğümleri, karaciğer, dalak; sinir sisteminde hasarın varlığı.

Anemi teşhisinde ilk adım genellikle aşağıdaki testleri içerir:

klinik kan testi: hemoglobin konsantrasyonunun, eritrosit sayısının, lökositlerin, hematokrit ve eritrosit indekslerinin (MCV, RDW, MCH, MCHC), lökosit formülünün ve ESR’nin belirlenmesi (patolojik değişikliklerin varlığında kan yaymasının mikroskopisi ile);

 • Paylaş:

Yorumunu Bırak

doktoryorumlar.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.

Abone Ol

Yeniliklerden haberdar olmak için abone o