Gelişlmiş
Arama
  1. Ana Sayfa
  2. Anksiyete Nedir? Anksiyete Belirtileri Nedir?
Anksiyete Nedir? Anksiyete Belirtileri Nedir?

Anksiyete Nedir? Anksiyete Belirtileri Nedir?

Anksiyete Nedir?

Herkes bazen korkar. Tehlike yakın olduğunda, korkunun önemli bir koruyucu işlevi vardır: hızlı tepki verebilmesi için vücudu alarma geçirir. Ancak gelecek, iş veya aile ile ilgili endişeler ve korkular da şunları koruyabilir: Örneğin, dikkatsizce hareket etmekten ve zor bir duruma düşmekten.

Ancak korkular devreye girdiğinde bir yük haline gelebilir. Etkilenenler daha sonra neredeyse sürekli olarak ve her türlü şey hakkında endişelenirler. Korkular her şeyi gölgede bıraktığında ve tamamen ortadan kalkmadığında, yaygın anksiyete bozukluğu (YAB) geliştirmiş olabilirsiniz. Bu kaygı bozukluğuna sahip çoğu insan, korkularının doğal aralığın ötesinde olduğunu bilir, ancak onları kontrol edemez. Bu durumdan kendi başınıza çıkmak zordur. Bununla birlikte, çeşitli tedaviler yardımcı olabilir.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Yaygın anksiyete bozukluğu hem zihinsel hem de fiziksel olarak kendini gösterebilir. Psikolojik şikayetler, ısrarcı, gerçekçi olmayan ve abartılı korkuları içerir. Korkular hayatın farklı alanlarını etkiler. Bir tehdide yanıt değildirler ve belirli bir şey veya durumla sınırlı değildirler. Korku her türlü şeyle ilgili olabileceğinden veya artık belirli nedenlere bağlanamayacağından, uzmanlar “genelleştirilmiş” korkudan bahseder.

Örneğin, yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler, bir an partnerlerinin işe giderken bir kaza geçirebileceği konusunda endişelenebilirler. Bir an sonra çocuklarının okula giderken ezileceğinden korkarlar; sonra anahtarlarını kaybedebileceklerini ve nihayet ertesi gün birini kaybedebilecekleriniKalp kriziteslim almak. Büyük, küçük ve hatta en önemsiz her şey hakkında endişeleniyorsunuz. Birçoğu ayrıca korkunun kendisinden korkar veya her zaman onun hakkında endişelenmekten endişe duyar. Sürekli korkular günlük hayatı önemli ölçüde kısıtlar ve ruh halini karartabilir. Özellikle aynı andadepresyonbir kaygı bozukluğu, hayatın artık yaşanmaya değer olmadığı hissini artırabilir.

Korkuya tepki olarak böbreküstü bezi adrenalin hormonunu serbest bırakır. Çoğu bedensel işlevi hızlandırır – genellikle kısa vadede uyanıklığı ve yanıt verebilirliği artırmak için: kalp daha hızlı atar, nefesler kısalır ve sığlaşır. Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişilerde, bu genellikle sadece yarış veya çarpıntı ile kısa bir fiziksel alarm dönemi için sürer venefes darlığıgenellikle daha uzun. O zaman çok nahoş olarak deneyimlenir.

Diğer anksiyete belirtileri arasında; uyuşukluk, sinirlilik veya baş dönmesini yer alabilir. Titreme, terleme, kas gerginliği ve mide problemleri  daha sık görülür.

Sürekli endişeli olmak yorucudur ve konsantrasyon ve uyku sorunlarına yol açabilir.

Korkular yalnızca belirli durumlarda ortaya çıkıyorsa, muhtemelen yaygın bir kaygı bozukluğu değildir. Ani başlayan panik ataklar, yaygın anksiyete bozukluğunun bir özelliği değildir, ancak bazen bunlara eklenebilir.

Anksiyete Belirtilerinin Nedenleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Yaygın anksiyete bozukluğunun nedenleri henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Hem fiziksel hem de psikolojik faktörler muhtemelen bir rol oynamaktadır. Anksiyete bozukluğu olan bazı kişiler , çocuklukta veya daha sonraki yaşamlarında ciddi travma , kayıp veya şiddetli aile stresi veya devam eden ağır iş yükü gibi birçok deneme deneyimi yaşadılar.

Bazen bir yaşam krizi, yaygın anksiyete bozukluğuna dönüşen korkular yaratabilir. Bazı ailelerde anksiyete bozukluklarının daha yaygın olduğuna dair kanıtlar da vardır. Bazen anksiyete bozukluğu başka bir hastalığın sonucudur – örneğin depresyon veyapanik atakya da bir bağımlılıkla ilgili . Ancak görünürde bir sebep olmadan da ortaya çıkabilir.

Anksiyete Belirtileri Kimlerde Görülür?

İnsanların yaklaşık olarak %5’inde yüksek anksiyete belirtileri gözlemlenmektedir. Kadınlar erkeklerden iki kat daha sık etkilenir. Anksiyete bozukluğu genellikle orta yetişkinlikte başlar – ancak bazen çocukluk kadar erken veya yaşlılık kadar geç olabilir.

Anksiyete Tedavisinde Teşhis Nasıl Konulur?
Yaygın anksiyete belirtileri, fobiler, panik bozukluklar veya obsesif -kompulsif bozukluk gibi diğer akıl hastalıklarının semptomlarına benzer olabilir . Ek olarak, etkilenenlerin birçoğunun aynı zamanda bir hastalığa yol açma eğiliminde olan şikayetleri vardır. Mesela depresyon gibi.

Yaygın anksiyetenin olası fiziksel belirtileri, hipertiroidizm gibi hastalıklarda da ortaya çıkar veya bazı ilaçlar ve amfetaminler gibi ilaçlar tarafından tetiklenebilir.

Sonuç olarak, yaygın anksiyete bozukluğunun teşhis edilmesi zor olabilir ve özellikle fiziksel belirtiler için önce acil serviste yardım ararsanız zaman alabilir. Bazen sadece uykusuzluk gibi fiziksel  belirtiler olur ancak psikoterapist yardımı ile uzmanlar doğru teşhisi koyabilmektedir. Korkular ortaya çıktığında “yaygın anksiyete bozukluğu” teşhis edilir.

  • En az altı ay devam eden ve bu süre zarfında çoğu gün devam eden,
  • Kontrol edilemez hale gelmek
  • O kadar streslidirler ki günlük yaşama müdahale ederler ve en az üç fiziksel semptomla ilişkiliyse – örneğin artan kalp hızı, titreme, kas gerginliği veya mide rahatsızlığı gibi

Zamanla bir anksiyete bozukluğunu daha iyi ele almanın birkaç yolu vardır. Bunlar şöyledir:

Psikolojik ve psikoterapötik tedaviler: Bilişsel davranışçı terapi. Uzmanların yardımıyla düşüncelerinizi ve korkularınızı kontrol etmeyi ve değiştirmeyi öğrenebilirsiniz.
Gevşeme prosedürleriotojenik eğitim veya ilerleyici kas gevşetme ve nefes egzersizleri, rahatlamanıza ve stresle daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Psikoterapötik tedaviler bağlamında da sıklıkla kullanılırlar.

Anksiyete Belirtilerinde Hangi İlçalar Kullanılmalıdır?

Anksiyete bozukluğu durumunda, antidepresan kullanılmaktadır. Bazı insanlar ayrıca kediotu veya papatya bazlı bitkisel sakinleştiriciler kullanır.
Kendi kendine yardım : Kendi kendine yardım gruplarında , etkilenen diğer insanlarla fikir alışverişinde bulunma fırsatı vardır. Ayrıca, bazı kişilerin hastalık hakkında kitaplarda, broşürlerde veya internette iyi bilgi almasına yardımcı olur.
Hiçbir tedavi yönteminin hızlı ve kolay bir “tedavi” sağlaması beklenemese de, çeşitli yöntemler anksiyete belirtilerinin hafifletilmesini ve kişinin korkuyla daha iyi başa çıkmasını sağlayabilir. Bu genellikle birkaç hafta sonra fark edilir. Sabırla ve bir terapistin yardımıyla, birçok insan zamanla kaygı bozukluğunun üstesinden gelmeyi başarır.

Anksiyete Belirtileri Olanlar Günlük Hayatta Nelere Dikkat Etmelidir?

Yaygın anksiyete bozukluğu olan birçok kişi, bozukluğun profesyonel ve özel günlük yaşamlarını ve kişisel ilişkilerini etkilediğini deneyimler. Örneğin, korku bazılarının daha sık hastalanmasına neden olabilir. Birçoğu korkularını gizlemeye çalışır ve bu nedenle diğer insanlardan çekilir. Bazıları daha sonra kendilerini güvende hissettikleri evde çok kalırlar. Kaygılarını artırabilecek ve fiziksel semptomları tetikleyebilecek veya kötüleştirebilecek durumlardan kaçınmaya çalışırlar.

Anksiyete bozukluğuyla açıkça başa çıkmak genellikle çok zordur. Birçoğu zorlukla veya yalnızca güvendikleri bir kişiyle başarılı olur. Bununla birlikte, terapötik destekle, örneğin aile üyelerine açılmak ve hastalığınızı onlara açıklamak genellikle mümkündür. Profesyonel destek ve aynı zamanda kişisel ortamda yardım aramak, birçok kişi tarafından korkunun üstesinden gelmede önemli bir adım olarak görülüyor. Birçoğu, korkulara rağmen günlük yaşamda mümkün olduğunca aktif kalmayı da faydalı buluyor – örneğin spor yaparak veya başka insanlarla ilgilenerek.

Ek Bilgi
Aile hekiminin muayenehanesi, hasta olduğunuzda veya bir sağlık sorunu için tıbbi tavsiyeye ihtiyacınız olduğunda genellikle ilk temas noktasıdır. Doğru uygulamanın nasıl bulunacağı , doktor ziyareti için en iyi nasıl hazırlanılacağı ve neyin önemli olduğu hakkında bilgi veriyoruz.

  • Paylaş:

Yorumunu Bırak

doktoryorumlar.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.

Abone Ol

Yeniliklerden haberdar olmak için abone o