Gelişlmiş
Arama
  1. Ana Sayfa
  2. Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı, belirli tahıllara karşı protein intoleransı ile karakterize edilen, sindirim sisteminin otoimmün, kalıtsal bir hastalığıdır. Hastalığın belirtileri buğday, çavdar, arpadan yapılan yemekleri yerken kendini gösterir. Bir kişi örneğin ekmek, krep veya diğer tahılları yediğinde, ince bağırsağın astarı hasar görerek körelmesine ve besinleri ciddi şekilde emmesine neden olur. “Çölyak hastalığı sadece bağırsaklara değil, endokrin, sinir sistemleri, karaciğer, bağ dokusu gibi vücudun diğer organ ve sistemlerine de zarar verebilir. Vücuttaki patolojik değişiklikler buğday (gliadin), arpada bulunan proteinlere neden olur. Bu proteinlerin ortak adı glütendir.

Çölyak hastalığının yaygınlığı

Günümüzde çölyak hastalığının tüm dünyada yaygın olduğu bilinmektedir. Türkiye’de şu ana kadar vaka sayısına ilişkin resmi bir veri sağlanmadı. Ancak 2009-2010 Çocuk Hastanesi 11-13 yaş arası çocuklar üzerinde bir çalışma yürüttü ve bu yaş grubundaki 500 çocuktan 1’inin çölyak hastalığından muzdarip olduğunu gösterdi. Bu, çölyak hastalığının 1994-1996’dan beri çok nadir görülen bir hastalık olduğu efsanesini çürütüyor. bu hastalığın prevalansına ilişkin bir ön çalışma, 4120 yenidoğan başına yaklaşık 1 taşıyıcı gösterdi. Gizli seyri nedeniyle her zaman teşhis edilemediği veya başka hastalıklar şeklinde kendini gösterdiği için belki de çölyak hastalığının yaygınlığı daha da önemlidir. İnsanların çok büyük bir yüzdesi çölyak hastalığına sahip olduklarından şüphelenmeyebilir. Bunun birkaç nedeni var. Bunlardan biri çölyak hastalığı hakkında halkın çok az bilinçlendirilmesi ve bilgi eksikliğidir. Diğer bir neden de tanının özgüllüğüdür. Çölyak hastalığı, diğer birçok hastalığın kisvesi altında ustaca saklandığı için sinsidir. Çölyak hastalığının teşhis edilebilmesi için özel çalışmaların yapılması gerekmektedir. Çölyak hastalığı sadece bir çocukluk hastalığı mı? Çok uzun zaman önce, çölyak hastalığının bir çocukluk hastalığı olduğu görüşü vardı. Ancak çölyak hastalığı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde teşhis edilebilmektedir. Üstelik modern çalışmaların da gösterdiği gibi çölyak hastalığı uzun yıllar hiçbir belirti göstermeyebilir ve ilk olarak sadece bir yetişkinde saptanır. Dünyada ilk kez çölyak hastalığı teşhisi konulan en yaşlı hasta 94 yaşında bir kadın..

Çölyak hastalığının belirtileri

  • kilo kaybı
  • aşırı zayıflık
  • kabızlık ile değişen ishal
  • karın bölgesinde donuk ağrı
  • eklemlerde ağrı
  • cilt ve mukoza zarlarında veziküler döküntü
  • kronik yorgunluk sendromu

Çölyak hastalığını mümkün olan en kısa sürede teşhis etmek neden önemlidir?

Çölyak hastalığı öncelikle, toksik glüten parçalama ürünleri için “geçit” olan ve bu maddelerin bağırsak mukozasının bağışıklık sistemi ile ilk temas ettiği yer olan ince bağırsakta değişikliklere neden olur. Gluten molekülünün bir kısmı, bağırsak mukozasıyla temas ettiğinde, insan bağışıklık sistemini bağırsak dokularına saldırmaya “zorlar”, bu da onların iltihaplanmasına ve yok olmasına (otoimmün reaksiyon) yol açar. Modern çalışmaların gösterdiği gibi, bir otoimmün hastalığı olan kişilerde, özellikle tip 1 diyabet, skleroderma, lupus, otoimmün artrit, otoimmün tiroidit vb. olmak üzere bu türden başka hastalıklara yakalanma riski çok yüksektir. Çölyak hastalığı ne kadar geç teşhis edilirse, belirli komplikasyonların ortaya çıkma olasılığı o kadar artar, çünkü glüten ince bağırsağın iç yüzeyinde atrofiye neden olur, bu da bağırsak emilimini bozar ve kronik ishal geliştirir. İltihaplı bir bağırsak, çeşitli sağlık sorunlarına yol açan işlenmiş maddeleri bile ememez. Çölyak hastalığının çok çeşitli tezahürlerini açıklayan bu gerçektir, örneğin: osteopeni (kemik dokusunun hafif incelmesi), osteoporoz (kemik dokusunun ciddi şekilde incelmesi), demir eksikliği anemisi, vb. vücudun iç homeostazının ciddi bozukluklarının gelişimi. Vücut, vitamin ve besin maddelerinde ciddi şekilde eksiktir.

Hangi hastalıklar çölyak hastalığı ile ilişkilidir?

Çölyak hastalığı ile ilişkili çocuk ve yetişkin hastalıkları: tip I diabetes mellitus, Down sendromu, Turner sendromu, Williams sendromu, IgA eksikliği, otoimmün tiroidit, herpetik dermatit, boy kısalığı (gelişimsel gecikme), diş minesindeki kusurlar vb. Yetişkinlerin tipik hastalıkları (durumları): irritabl barsak sendromu, periferik nöropati, nedeni bilinmeyen serebellar ataksi (koordinasyon bozukluğu), açıklanamayan demir eksikliği anemisi, kemik kırıkları ile osteoporoz, kısırlık, düşükler, vb. Çölyak hastalığının en korkunç komplikasyonu ince bağırsağın T hücreli lenfomasıdır.

Çölyak hastalığınız olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Hastalığın başlangıcından tanıya kadar birkaç aydan uzun yıllara kadar sürebilir. Çoğu hasta, çok sayıda sağlık sorununa ve tıbbi bakıma sık ziyaretlere rağmen, hastalığın başlangıcından birkaç yıl sonra teşhis edilir. Bunun nedeni, çok uzun zaman önce doktorların, çölyak hastalığını hastayı “geçtiğini” bile düşünemeyecek kadar nadir bir hastalık olarak kabul ederek hastalığın yaygınlığını hafife almalarıdır. Hastalar, tüm rahatsızlıkların tek bir nedeninden habersiz olan çeşitli uzmanlar (gastroenterologlar, endokrinologlar, alerji uzmanları, dermatologlar vb.) tarafından neredeyse on yıllardır gözlemlenmektedir. Ancak laboratuvar tanıları yardımıyla zamanında doğru tanı koymak ve tedaviye başlamak mümkündür. Çölyak hastalığını belirlemek için gerekli testler geliştirilmiştir. Bir gastroenterolog tarafından reçete edilirler ve Tıp Teşhis ve Tedavi Merkezi laboratuvarında gerçekleştirilirler. Etkili bir laboratuvar teşhisi yöntemi, kandaki antikor seviyesinin (IgA ve IgG) belirlenmesidir. Merkezin laboratuvarında yılda 1500’den fazla çölyak hastalığı testi yapılmaktadır. Bunlar, çölyak hastalığına doğuştan yatkınlığı gösteren genetik çalışmaları içerir. Kesin tanı, biyopsi verilerine ve ince bağırsak dokularının histolojik analizine dayanılarak konulabilir. Çölyak hastalığı şüphesi, öncelikle gerçekleştirilen özofagogastroduodenoskopi randevusunun temelidir. müteakip morfolojik inceleme için mukoza zarından numuneler elde etmek amacıyla. Biyopsi genellikle gastroskopi sırasında yapılır. Malzemeyi aldıktan bir hafta sonra doktor hastayı sonuçlar hakkında bilgilendirir.

Çölyak hastalığı nasıl tedavi edilir?

Ana tedavi glütensiz bir diyettir. Diyetten, buğday, çavdar, arpa ve tritikale (çavdar ve buğdayın bir melezi) gibi türev mahsul türlerinden gelen tüm ürünleri hariç tutmak gerekir. Ne yazık ki, çölyak hastalığı tedavi edilemez. Birçok insan çölyak hastalığının bir hastalık değil, bir yaşam biçimi olduğunu söylüyor. Ancak sıkı bir diyet uygulandığında çölyak hastalığından muzdarip bir kişi sağlıklı hale gelir çünkü glüten ile temas etmeden bağırsaklarındaki iltihaplanma durur ve mukoza zarı yenilenir. Bu sayede vücut besinleri tekrar emmeye başlar ve en önemlisi hastalığa eşlik eden rahatsız edici belirtilerin çoğu ortadan kalkar.

  • Paylaş:

Yorumunu Bırak

doktoryorumlar.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.

Abone Ol

Yeniliklerden haberdar olmak için abone o