Gelişlmiş
Arama
  1. Ana Sayfa
  2. Doktorlar
  3. Op. Dr. Serpil Kırım

“Op. Dr. Serpil Kırım” Adresi

Doktor Hakkında “Op. Dr. Serpil Kırım”

Merhaba, ben Dr. Serpil Kırım Kadın sağlığı doğum ve tüp bek uzmanıyım. 18 yıllık hekimim, yaklaşık 15 yıldır kadın sağlığı ve doğum dünyasının içindeyim.

26.09.1980 yılında Uşak’ta doğdum. Evliyim Zeynep ve Yusuf adında 2 kuzucuk annesiyim. Tıp fakültesini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okudum. Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığını tamamladım. Bulunduğum hastane çok yoğun bir hastane idi. Günde onlarca doğuma eşlik ediyordum. Daha asistanlık döneminde doğumları, doğum şekillerini sorgulamaya başladım. Ne yaparsak gebelere destek olabiliriz, onların kuzucuklarına olumlu duygular ile kavuşmalarına nasıl yardımcı olabiliriz diye hep düşünürüdüm.

Benim kendi yolculuğum asistanlığımın 2. yılından Kızım Zeynep’e hamile kalmam ile başladı. Mümkün olduğunca müdehale edilmeden doğal yollar ile kuzucuğuma kavuşamak istiyordum. Tabii bundan 12 yıl önce ne eğitim var ne de size destek olabilecek özel ekipler. Hastanede bana destek olacağına inandığım ebe ve doktor arkadaşlarımdan kendi ekibimi oluşturdum.Doğum ekibim bu süreçte bana en iyi hissettiren ve pozitif destek verebilecek kişilerden oluşuyordu. Kızıma normal doğum ile tam da hayal ettiğim gibi kavuştum. Mümkün olduğunca hep bir arada kaldım. Kızıma böyle kavuşmak bana çok iyi gelmiş, kendimi çok iyi hissettirmişti. Neden tüm gebeler, böyle kuzucuklarına kavuşmasın diye düşünmeye başladım. Doğum sonrası yaşadıklarım beni güvenli bağlanma ile ilgili araştırma yapmaya yöneltti ve araştırmalarım sonucu ten tene temas ve önemi hakkında bir sürü bilgi edindim.

Aslında hayat bağlanmalardan ibaretti ve güvenli bağlanma ile hayata başlayanlar ne kadar şanslı idi, diğerlerinden bir adım önde olumlu duygular ile hayata merhaba diyorlardı.
Dünya, doğuma nasıl bakıyor acaba bu şekilde doğumlar olabilir mi diye araştırmaya başladım. Araştırmalarım soncunda Lamaze doğum, aktif doğum, hypnobirthing doğum, hipnozla doğumile karşılaştım, yurt içinde de yolum İstanbul Doğum Akademisi (İDA )ile kesişti.

2. Kuzucuğum Yusuf’a hamile kaldığımda İlk kuzucuğumda öğrendiğim süreçlerin Yusuf ile bağlanma sürecime etkisini görünce kesin kararımı verdim. Anne baba adayları ile gebelik öncesi veya gebelik döneminde buluşup onlara bilgi ve tecrübelerimi aktaracak, eğiitmler verecek,doğuma ve ebeveynlik süreçlerine hazırlanmalarına destek olup sonrasında doğumlarına destek verecektim. Mesleki kariyerimin bu dönemecinde Doğuma Hazırlık eğitimcisi ve Nefes eğitmeni olmak İstanbul Doğum Akademisi’nde 9 ay süren eğitmenlik eğitimini tamamladım. Bu süreç bir nevi kendi içsel yolculuğuma başlamak gibiydi. Hemen arkasından ailelere daha gebe kalmadan önce de destek verebilmek ve gebe kalması zor olan çiftler ile çalışabilmek için Koç Üniversitesi Amerikan Hastanesinde Tüp Bebek uzmanlığımı tamamladım.
Kadın sağlığına bütüncül tedavi yaklaşımları için EFT (Emotinal Freedom Techniques) ve Hipnoz, Aromaterapi Homeopati ve fitoterapi, eğitimlerimi tamamladım.
Suda doğum yüzyıllardır tüm dünyada uygulanıyor ama ülkemizde bilinmiyordu. Gebelerin suda nasıl rahatladığına şahit olunca Waterbirth International kurucusu ve suda doğumun öncülerinden Barbara Harper’dan suda doğum eğitimi aldım.
Gebelerimi bilgilendirdikçe kaygılarının azaldığını ve güven duygularının arttığını fark ettim. Bilgi korkunun panzehir diyerek düzenli olarak Doğuma hazırlık ve nefes Egzersizleri, , emzirme, bebek bakımı, ilkyardım, pilates, yoga, ebeveynliğe hazırlık lohusa destek eğitimleri vermeye başladım.

Gebelerin doğum korkuları ile çaşışırken farkettim ki olayın temeli aslında çok öncelere dayanıyor. Gebelik ve doğum sürecinde bu duygular tetikleniyor. Sonrasında bireysel psikoterapi ile ailelerin desteklenmesi gerektiğine karar verdim. Böylece yolum bütüncül psikoterapi ile kesişti.
Halen Society for the Exploration of Psyhotherapy Integration (SEPİ) yönetim kurulu üyesi, İstanbul Psikoterapi Enstitüsü Başkanı Psikiyatri Uzmanı Dr. Tahir Özakkaş ‘ın Bütüncül Psikoterapi Eğitimine başladım.
Yine gebelerimin ve hastalarımın kaygı ve korkuları ile çalışır iken temelde cinsel yaşam aile dinamikleri ile ilgili faktörlerin de ön plana çıktığını gördüm. Cinsel yaşam ile ilgili sııntıların bir kısmı psikoljik kökenli idi ancak azımsanmayacak bir kısmı da organik problemlerden kaynaklanmaktadır. Böylece yolum kozmetik jinekoloji genital estetik eğitimleri ile kesişti. Yaşlanma, Çok ve zor doğum yapma, hormonların etkisi yada anatomik nedenlerle oluşan cinsel problemler ve ürojinekolojik sorunlara cerrahi işlemler ve lazer tedavisi ile destek vermeye başladım.


Tüp bebekte de sıkça kullandığımız minimal invaziv girişimler olan histeroskopi ve laparoskopi teknikleri ile ilgili de uzmanlık sonrası eğitimler aldım.


Hayatın başlangınca sizlerle karşılaşma fırsatı bulduğum içinkendimi çok şanslı hissediyorum. Hekim olarak başladığım bu yolda her eğitim, danışan, hasta ile birlikte kendi içsel yolculuğumu tamamladım. Kanıta dayalı bilgiler eşliğinde, ilk günkü gibi coşku ve heyecanla, bütüncül yaklaşım ile gebe ve hasta ve danışanlarımın hayatlarına dokunmaya devam ediyorum.

Uzmanlık ve İlgi Alanları

Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Bildiği Diller

Kayıtlar

“Op. Dr. Serpil Kırım” Cevaplar

Çevrimiçi danışma yok.

Makaleler

Henüz Yazı Eklenmemiş
  • Doktor Profilini Paylaş:

doktoryorumlar.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.

Abone Ol

Yeniliklerden haberdar olmak için abone o