Gelişlmiş
Arama
 1. Ana Sayfa
 2. Kolon (Bağırsak) Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
Kolon (Bağırsak) Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kolon (Bağırsak) Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kolon (Bağırsak) Kanseri Nedir?

Kolorektal kanser , kolon veya rektumdaki hücrelerin kontrol dışı çoğaldığı bir hastalıktır. Bazen basitçe kolon kanseri olarak adlandırılır. Kolon, kalın bağırsağın bir bölümüdür. Rektum, kolonu anüse bağlayan kanaldır.

Bazen kolon veya rektumda anormal doku büyümeleri veya polipler oluşur. Zamanla bazı polipler kansere dönüşebilir. Tarama testleri  polipleri bulabilir, böylece kansere dönüşmeden çıkarılabilirler. Bu şekilde kolorektal kanser önlenebilir. Tarama aynı zamanda, tedavinin en etkili olduğu erken bir aşamada kolorektal kanserin bulunmasına yardımcı olur.

Kolon (Bağırsak) Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kolon kanseri belirtilerinin çoğu, enfeksiyon, hemoroid, hassas bağırsak sendromu veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi kanser dışındaki durumların da sonucu olabilir.

Çoğu durumda, bu belirtilere sahip kişiler kanser hastası değildir. Yine de, belirtilerden herhangi birinin varlığı, nedeni belirlemek ve gerekirse durumu tedavi etmek için bir doktora görünmeniz gerektiğinin bir göstergesidir:

 • Birkaç gün süren bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler (örn. ishal, kabızlık veya dışkıda daralma)
 • Bağırsak hareketi yapmak (banyoya gitmek) isteme hissi, bunu yapmakla rahatlamamak
 • Rektal kanama
 • Koyu renkli dışkı veya dışkıda kan (dışkı genellikle normal görünse de)
 • Kramplar veya karın (göbek) ağrısı
 • Zayıflık ve yorgunluk
 • Kasıtsız kilo kaybı

Belirtilerin nedeninin kolon kanseri olduğu tespit edildiğinde , belirtiler genellikle ancak kanser yayıldığında görünür hale gelir. Bu nedenle, belirtileriniz ortaya çıkmadan önce kolon kanseri taraması yaptırmak en iyisidir. Kolon kanseri, tarama (yani kişide belirti görülmeden yapılan testler) yoluyla erken evrelerinde keşfedildiğinde tedavisi daha kolay olabilir. Testler, polipler olarak bilinen kanser öncesi büyümeleri bularak ve çıkarılmasına izin vererek kolorektal kanser gelişimini önleyebilir.

Tarama testleri hayatınızı kurtarmanıza yardımcı olabilir

Kolorektal kanser genellikle ileri bir aşamaya gelene kadar belirtilere neden olmaz ve son veriler, genç insanlarda yeni kolorektal kanser vakalarının sayısının arttığını göstermektedir. Bu nedenle , ortalama risk altındaki kişiler için 45 yaşından itibaren düzenli kolorektal kanser taraması yapılması önerilmektedir. Ailesinde bu hastalık öyküsü olan veya belirli risk faktörlerine sahip kişiler, daha erken yaşta tarama yaptırmak konusunda doktorlarıyla konuşmalıdır. Kolon kanseri varlığını belirlemek için çeşitli testler yapılabilir. Hangi testlerin en uygun olduğunu görmek için doktorunuzla konuşun sizin için ve sigorta kapsamınız hakkında sağlık sigortası şirketinize danışın. Hangisini seçerseniz seçin, en önemli şey taranmaktır.

Kolon kanseri herhangi bir yere yayılmadan erken saptandığında 5 yıllık sağ kalım oranı %90’dır. Bu, erken evrelerinde kanser olduğu tespit edilen 10 kişiden 9’unun en az 5 yıl hayatta kaldığı anlamına gelir. Ancak kanser kolon dışında vücudun diğer bölgelerine yayılmışsa hayatta kalma oranları düşer.

Kanser olup olmadığını nasıl anlarlar?

Doktorunuz bir tıbbi muayene veya tarama sırasında şüpheli bir şey bulursa veya kolon kanseri ile ilişkili belirtilerden herhangi birine sahipseniz, nedeni bulmak için tavsiye edilen tıbbi takip testleri veya testlerini görüşmeniz gerekecektir.

Doktorunuzun belirtileri ve risk faktörlerini araştıran eksiksiz bir tıbbi öykü alması gerekecektir. Aile tıbbi geçmişinizi (aile sağlığı geçmişi) öğrenmeniz özellikle önemlidir. Kolorektal kanser gelişen her 3 kişiden yaklaşık 1’inde, bu tür kansere sahip başka aile üyeleri (özellikle ebeveynler, kardeşler veya çocuklar) vardır (ancak, çoğu kolorektal kanser vakası, ailede hastalık öyküsü olmayan kişilerde görülür). .

Başka kolon problemlerine sahip olmak kolorektal kanser riskinizi artırabilir. Buna prekanseröz polipler, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve ailesel adenomatöz polipozis (FAP) veya kalıtsal polipsiz kolon kanseri (HNPCC) gibi kalıtsal sendromlar (Lynch sendromu olarak da bilinir) dahildir. Tip 2 diyabete sahip olmak, sağlıksız beslenme ve egzersiz eksikliği gibi alışkanlıklar da riskinizi artırabilir.

Fizik muayenenin bir parçası olarak doktorunuz karnınızı dikkatlice hissedecek ve gerekirse vücudunuzun geri kalanını da muayene edecektir. Kolon kanseri olup olmadığınızı öğrenmek için bazı kan testleri de gerekebilir.

Doktorunuz kolonoskopi veya kolon bölgesinin diğer görüntüleme veya keşif çalışmaları gibi başka testler de önerebilir. Kolorektal kanserin varlığına dair sağlam temellere dayanan şüphelerin olması durumunda, herhangi bir doku örneğini (biyopsi) çıkarmak için kolonoskopi yapılması gerekecektir. Biyopside, doktor kolonoskoptan geçirilen özel bir aletle küçük bir doku parçasını çıkarır. Biyopsi örnekleri, kanser hücrelerinin varlığını saptamak için mikroskop yardımıyla analiz edilir.

Kolon kanseri teşhisi konulursa, tedavi kanserin türüne ve hastalığın ne kadar erken bulunduğuna bağlıdır. Tedavi cerrahi, radyasyon, kemoterapi, hedefe yönelik tedaviler ve immünoterapiyi içerebilir. Doktorunuzla dürüst ve açık bir şekilde konuşabilmeniz ve bir şeyi anlamadığınız takdirde soru sorabilmeniz önemlidir .

Doktora sorulacaklar

 • Kolorektal kanser taraması yaptırmam gerekiyor mu?
 • Hangi tarama testlerini önerirsiniz? Neden? Niye?
 • Nasıl hazırlanırım? Testi yapmadan önce diyetimi ve ilaçlarımı normal alma süremi değiştirmem gerekiyor mu?
 • Test nelerden oluşur? Test rahatsız edici mi yoksa acı verici mi olacak?
 • Herhangi bir risk taşıyor mu?
 • Sonuçları ne zaman alacağım ve sonuçları bana kim verecek?
 • Paylaş:

Yorumunu Bırak

doktoryorumlar.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.

Abone Ol

Yeniliklerden haberdar olmak için abone o