Gelişlmiş
Arama
 1. Ana Sayfa
 2. Norovirüs Nedir? Norovirüs Belirtileri Nelerdir?
Norovirüs Nedir? Norovirüs Belirtileri Nelerdir?

Norovirüs Nedir? Norovirüs Belirtileri Nelerdir?

Norovirüs enfeksiyonu nedir? Nasıl Bulaşır? Nasıl Tedavi Edilir?

İshal, kusma ve mide bulantısı, norovirüslerin neden olduğu bir gastrointestinal enfeksiyonun tipik belirtileridir. O zaman ne yardımcı olur ve enfeksiyon nasıl önlenir?

Norovirüsler nedir?

Norovirüsler bir gastrointestinal enfeksiyona (gastroenterit, gastrointestinal grip) neden olur. Tipik belirtiler mide bulantısı , kusma , karın ağrısı ve ishaldir . Patojenler oldukça bulaşıcıdır. Bu nedenle, birçok insan küçük bir alanda bir araya geldiğinde – örneğin anaokullarında, okullarda, kliniklerde ve huzurevlerinde – özellikle kolay yayılırlar.

Bazen enfeksiyondan norovirüs enfeksiyonunun patlak vermesine kadar sadece birkaç saat geçer. Hastalık rahatsız edicidir ancak nadiren yaşamı tehdit eder. Kaybedilen sıvı ve minerallerin yerine konması önemlidir. Kusma ishali genellikle birkaç gün sonra sona erer. Bununla birlikte, çocuklarda, yaşlılarda veya zayıflamış kişilerde de komplikasyonlar olabilir. Norovirüse karşı herhangi bir ilaç veya aşı yoktur. En iyi önleme iyi hijyendir.

Bulaşma: norovirüs nasıl bulaşır?

Norovirüsler dünya çapında yaygındır ve nispeten dirençlidir: bazen havlular, kapı kolları, su muslukları veya klozet kapakları ve sifon sistemleri gibi nesneler üzerinde günlerce hayatta kalırlar. Soğutulmuş veya salamura edilmiş olsalar bile yiyeceklerde iyi hayatta kalabilirler. Hatta birkaç dakika boyunca +60 santigrat dereceye kadar sıcaklıklara dayanabilirler.

Ondan az norovirüs sizi hasta edebilir. Çoğu zaman, patojenler kişiden kişiye doğrudan temas sırasında, örneğin el sıkışırken alınır. Virüsler daha sonra elden ağza kolayca girer. Ayrıca salata, çilek, çiğ midye veya kontamine içecekler gibi kontamine olmuş nesnelerden veya yiyeceklerden de enfekte olabilirsiniz.

Hasta insanlar, muhtemelen belirtiler ortaya çıkmadan önce bile, kusmuk ve dışkı ile çok sayıda patojeni dışarı atarlar. Norovirüsler kustuğunda, küçük damlacıklar halinde hava yoluyla biraz da olsa yayılabilirler.

Hastalığın vakaları genellikle kış aylarında artar. Kışın yaşananlar gibi daha düşük sıcaklıklar, yağmur ve düşük ila orta nem, salgınları daha olası hale getirir. Araştırmacılar, nedenlerin daha iyi virüs stabilitesi, daha fazla kişilerarası temas ve daha zayıf bir bağışıklık sistemi olduğundan şüpheleniyorlar.

Kuluçka dönemi: hastalık ne zaman ortaya çıkar?

Enfeksiyondan belirtilerin başlamasına kadar geçen süre genellikle enfeksiyondan birkaç saat ila yaklaşık iki gün sonradır.

Norovirüs enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Hastalık genellikle mide bulantısı, şiddetli kusma, karın krampları ve ishal ile çok ani başlar. Etkilenenler sefil, zayıf ve baş dönmesi hissederler. Hafif ateş , baş ağrısı ve vücut ağrıları eşlik eden yaygın belirtileridir.

Enfeksiyon farklı kurslar alabilir. Akut faz genellikle iki ila üç gün sonra azalır. Hastanın yapısına bağlı olarak daha uzun sürer veya sadece hafif bir rahatsızlığa neden olur. Hastalık genellikle sonuçsuz iyileşir.

Norovirüs enfeksiyonu tehlikeli midir?

Kusma ve ishal yoluyla organizma çok fazla sıvı ve tuz kaybeder. Değiştirilmeleri gerekiyor. Sıvı kaybı özellikle çocuklar ve yaşlılar veya zayıflamış kişiler için tehlikelidir. Hızla ve yaşamı tehdit edecek şekilde susuz kalabilirler.

Şüpheniz varsa, çok geç kalmaktansa çok erken bir doktora başvurmak daha iyidir. Gerektiğinde eksik olan sıvıyı damlama yoluyla temin edebilir. Ağır vakalarda hastaneye yatış gereklidir.

Teşhis: Bir norovirüs enfeksiyonu nasıl teşhis edilir?

Tanıdan genellikle tipik seyir ve belirtilere dayanarak şüphelenilebilir. Şüphe durumunda, hastadan alınan bir dışkı örneği patojenler için incelenir. Bu biraz zaman alabileceğinden, zaman kaybetmemek için acil bir şüphe olduğu anda hijyen önlemlerine başlamak önemlidir.

Norovirüsler tespit edilirse, Enfeksiyondan Korunma Yasasına göre sağlık departmanına bildirme zorunluluğu vardır. Hastaneler ve huzurevleri gibi kamu tesisleri de akut gastrointestinal enfeksiyonlar arttığında bildirimde bulunmalıdır.

Tedavi: Bir norovirüs enfeksiyonu ile ne yapılabilir?

Patojene karşı özel bir ilaç mevcut değildir. Sadece belirtileri hafifletilebilir.

Bir norovirüs enfeksiyonu durumunda, kaybedilen sıvının yerine konması özellikle önemlidir. Etkilenenler bu nedenle yeterince içmelidir. Çünkü ishal ve kusma vücudu bol su ve tuzdan (elektrolit) mahrum eder.

Örneğin:

 • Eczaneden özel elektrolit karışımları. Su ile karıştırılırlar ve optimum konsantrasyonda tuz ve sıvının yerini alırlar.
 • Seyreltilmiş meyve suları
 • Et suyu
 • Biraz şeker ve tuz ile çay

Mide bulantısına rağmen, hasta kişi biraz – tercihen beyaz ekmek gibi kolayca sindirilebilir karbonhidratlar yemeye çalışmalıdır. Saldırıya uğrayan bağırsak mukozası daha sonra daha iyi iyileşebilir.

Norovirüs enfeksiyonu: ne kadar süre bulaşıcısınız?

Belirtileri azalmış olsa bile, en az iki gün boyunca hala enfeksiyon riski vardır. Tutarlı el ve tuvalet hijyeni, sonraki iki hafta boyunca da önemlidir. Çünkü virüsler, enfeksiyondan sonra iki haftaya kadar, bazı durumlarda daha da uzun süre dışkıda saptanabilir durumda kalır.

Toplum tesislerinde hastalığın yayılmasını önlemek için sıkı hijyen kuralları ve aşağıdaki kurallar geçerlidir:

Gıda ile ilgili çalışanlar, belirtiler düzeldikten sonra en az iki gün süreyle işten ayrılmalıdır, aksi takdirde gıdayı kirletebilir ve bir salgın kaynağı haline gelebilirler. Ayrıca dört ila altı hafta boyunca el ve tuvalet hijyenine özel dikkat göstermelidirler.
Altı yaşın altındaki çocukların anaokuluna veya kreşe gitmelerine ancak iki gündür belirtisiz olmaları halinde izin verilir. Doktor raporu istenmemektedir ancak burada hijyene de dikkat edilmelidir.
Sağlık veya toplum kuruluşlarında çalışan kişiler, belirtilerin geçmesinden en geç iki gün sonra iş yerlerine dönmelidir. Yukarıda hijyen hakkında söylenenler burada da geçerlidir.

Bir norovirüs enfeksiyonunu nasıl önleyebilirsiniz?

Norovirüs enfeksiyonu ilgili bağışıklığa yol açmaz. Hastalığı atlatan herkes tekrar enfekte olabilir. Grip patojenlerine benzer şekilde, norovirüsler son derece çok yönlüdür. Çok sayıda varyantta mevcutturlar.

Hijyen kuralları: Enfeksiyon riski bu şekilde azaltılabilir

 • Özellikle halka açık yerlerde, tuvaleti kullandıktan sonra, yemek yemeden önce ve ağzınıza dokunmadan önce (sigara içenler için: ayrıca sigara içmeden önce) ellerinizi daima sabunla iyice yıkayın.
 • Meyve ve salata gibi yiyecekleri, özellikle çiğ yenecekse, özenle temizleyin.
 • Yiyecekleri iyice pişirin.
 • Virüse yakalanan herkes, birkaç gün boyunca (akut fazın bitiminden en az iki gün sonra) başkalarıyla teması en aza indirmelidir.

Bir norovirüs enfeksiyonundan şüphelenseniz bile, hasta insanlardan ve bağışıklık sistemi zayıflamış insanlardan uzak durmalısınız. Başkalarına bulaşmasını önlemek için tıp ve gıda endüstrisindeki çalışanlar bir doktordan tavsiye almalıdır. Enfeksiyondan Korunma Yasasına göre, geçici olarak çalışmalarına izin verilmeyebilir.
Hasta kişiler mutlaka kendi havlu ve banyo malzemelerini ve mümkünse kendi tuvaletlerini kullanmalıdır. Bulaşıklar bulaşık makinesinde yoğun programda yıkanmalı veya durulandıktan sonra haşlanmalıdır.
Hasta birine bakıyorsanız, özellikle kusmuk veya dışkıyla temas etmişse, el hijyenine özellikle dikkat etmelisiniz. El yıkama, yüksek sayıda atılan patojenler ve yüksek bulaşıcılık seviyesi nedeniyle yalnızca kısmen etkilidir. Tek kullanımlık eldivenler giyerek (yine de ellerinizi yıkayın!) ve/veya eczaneden norovirüslere karşı etkili bir el dezenfektanı alarak ellerinizin kirlenmesini önlemek en iyisidir. “Sınırlı virüsidal artı” veya “virüsidal” etki aralığına sahip bir el dezenfektanı isteyin – yalnızca norovirüsleri değil, aynı zamanda diğer birçok ishal patojenini de tespit edeceksiniz.
Kirlenmiş yüzeyleri daha sonra atacağınız tek kullanımlık bezlerle temizlemek en iyisidir. Bu durumda, örneğin klor veya oksijen bazlı bir dezenfektan temizleyici kullanılması tavsiye edilir.
Mümkünse hastanın çarşaflarını, havlularını ve giysilerini en az 60 santigrat derece sıcaklıkta yıkamalısınız. Aynısı, hasta insanlara bakarken giydiğiniz giysiler için de geçerlidir. Giysilerinizi korumak için pamuklu bir önlük pratiktir. Hassas giysiler için, daha düşük sıcaklıklarda bile temizliği destekleyen dezenfekte edici katkı maddeleri (ağartma) eklenebilir.
Öneriler, etkilenen kişi kendini tekrar iyi hissettikten bir süre sonra da geçerlidir, çünkü iki hafta boyunca dışkılarında norovirüs salgılamaya devam edeceklerdir.

Uzmanlar hastalığı ciddiye almayı tavsiye ediyor. Çünkü bir takım iş devamsızlıklarına ve dolayısıyla da maliyetlere neden olur. Aslında küçük çocuklar ve yaşlılar için tehlikeli olabilir. Genç, sağlıklı insanların bile tıbbi tedaviye ihtiyacı olabilir. Bununla birlikte, bir norovirüs enfeksiyonundan ölme olasılığı genel olarak düşüktür: tüm vakaların yaklaşık yüzde 0,1’idir.

 • Paylaş:

Yorumunu Bırak

doktoryorumlar.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.

Abone Ol

Yeniliklerden haberdar olmak için abone o