Gelişlmiş
Arama
 1. Ana Sayfa
 2. Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Reflü Nedir?

Mide ekşimesi ve gastroözofageal reflü hastalığı nasıl oluşur?
Gastroözofageal reflü hastalığı, mide asidinin sıklıkla ağzı ve mideyi (özofagus) birbirine bağlayan tüpe akması sonucu ortaya çıkar. Asidin bu geri akışı (asit reflü) yemek borusunun astarını tahriş edebilir.

Birçok insan zaman zaman asit reflüsü yaşar. Ancak bu durum zamanla tekrarlandığında gastroözofageal reflü hastalığına neden olabilir.

Çoğu insan reflünün neden olduğu rahatsızlığı yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla kontrol edebilir. Belirtilerini hafifletmek için ameliyata ihtiyacı olabilir, ancak bu nadirdir.

Belirtiler

Gastroözofageal reflü hastalığının daha yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Genellikle yemek yedikten sonra hissedilen ve geceleri veya uzanırken daha kötü olabilen göğüste yanma hissi (mide ekşimesi)
 • Gıda veya ekşi sıvılardan asit geri tepmesi (yetersizliği)
 • Göğüs veya üst karın ağrısı
 • Yutma güçlüğü (disfaji)
 • Boğazda yumru hissi

Geceleri asit reflünüz varsa, aşağıdakileri de yaşayabilirsiniz:

 • Ses tellerinin iltihaplanması (larenjit)
 • İlk kez astım sorunları veya kötüleşen astım

Doktor ne zaman görülmeli?

Göğüs ağrınız varsa, özellikle de nefes darlığı veya çene kemiğinizde veya kolunuzda ağrı varsa hemen tıbbi yardım alın. Bunlar kalp krizinin belirtileri olabilir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzdan randevu talep edin:

 • Şiddetli veya sık görülen gastroözofageal reflü hastalığı belirtileriniz varsa
 • Reçetesiz satılan mide ekşimesi ilaçlarını haftada iki defadan fazla alıyorsunuz

Nedenler

Gastroözofageal reflü hastalığının nedeni sık sık asit reflü veya midenin asidik olmayan içeriğinin reflüsüdür.

Yutulduğunda, yemek borusunun alt kısmını (alt yemek borusu sfinkteri) çevreleyen dairesel bir kas bandı, yiyecek ve sıvının mideye ulaşmasına izin vermek için gevşer ve sonra tekrar kapanır.

Sfinkter gerektiği gibi gevşemezse veya zayıflarsa, mide asidi yemek borusuna geri dönebilir. Bu sürekli asit geri akışı yemek borusunun iç yüzeyini tahriş eder ve sıklıkla iltihaplanmasına neden olur.

Risk faktörleri

Gastroözofageal reflü hastalığı riskini artırabilecek bazı durumlar şunlardır:

 • Obezite
 • Midenin üst kısmında diyaframa kadar çıkan şişkinlik (hiatal herni)
 • Gebelik
 • Skleroderma gibi bağ dokusu bozuklukları
 • Gecikmiş mide boşalması
 • Sigara içmek
 • Büyük öğünler yemek veya gece geç saatlerde yemek yemek
 • Yağlı yiyecekler veya kızarmış yiyecekler gibi belirli yiyecekleri yemek (tetikleyiciler)
 • Alkol veya kahve gibi belirli içecekleri içmek
 • Aspirin gibi belirli ilaçları almak

Komplikasyonlar

Zamanla, özofagusun kronik iltihabı aşağıdakilere neden olabilir:

 • Yemek borusu dokusunun iltihaplanması (özofajit). Mide asidi yemek borusu dokusunu parçalayabilir ve iltihaba, kanamaya ve bazı durumlarda açık bir yaraya (ülser) neden olabilir. Özofajit ağrıya neden olabilir ve yutmayı zorlaştırabilir.
 • Yemek borusunun daralması (yemek borusu darlığı). Mide asidinin yemek borusunun alt kısmına verdiği zarar skar dokusunun oluşmasına neden olur. Bu doku, yiyeceğin içinden geçtiği tüpü daraltarak yutma sorunlarına yol açar.
 • Yemek borusunda prekanseröz değişiklikler (Barrett özofagusu). Asit hasarı, yemek borusunun alt kısmını kaplayan dokuda yemek borusu kanseri riskinin artmasıyla ilişkili değişikliklere neden olabilir.

Teşhis

Sağlık hizmeti sağlayıcınız, sahip olduğunuz belirti ve fizik muayeneye dayanarak reflüyü teşhis edebilir .

Reflü tanısını doğrulamak veya komplikasyonları kontrol etmek için doktorunuz aşağıdaki testlerden birini yaptırmanızı önerebilir:

 •  Üst endoskopi. Doktor, boğazınıza ışık ve kamera (endoskop) ile ince, esnek bir tüp sokar. Endoskop, sağlık uzmanının yemek borusu ve midenin içini görmesine yardımcı olur. Test sonuçları reflü ile ilgili sorunları göstermeyebilir, ancak endoskopi yemek borusunda iltihaplanma (özofajit) olup olmadığını veya başka komplikasyonlar olup olmadığını tespit edebilir.Barrett sendromu gibi komplikasyonlar için test edilecek bir doku örneği (biyopsi) almak için bir endoskopi de yapılabilir. Bazı durumlarda yemek borusunda daralma görülürse işlem sırasında gerilebilir veya genişleyebilir. Bu, yutma güçlüğünü (disfaji) iyileştirmek için yapılır.
 • Asit (pH) varlığını ölçmek için gezici prob testi. Mide asidinin orada ne zaman ve ne kadar süreyle kustuğunu belirlemek için yemek borusuna bir cihaz yerleştirilir. Cihaz, hastanın beline takılan veya omuz üzerinden bağlanan küçük bir bilgisayara bağlanır.Cihaz, burundan yemek borusuna sokulan ince, esnek bir tüp (kateter) olabilir. Veya endoskopi sırasında yemek borusuna yerleştirilen bir klips olabilir. Klip yaklaşık iki gün sonra dışkıya dökülür.
 • Üst sindirim sisteminin röntgeni. Bu röntgenler için hastanın sindirim sisteminin iç mukozasını kaplayan beyazımsı bir sıvı içmesi gerekir. Kaplama, doktorun yemek borusu ve midenin ana hatlarını görmesini sağlar. Bu özellikle yutma güçlüğü çeken kişiler için yararlıdır. Ayrıca bir baryum hapı almanız da istenebilir. Bu, yemek borusunda yutmayı engelleyebilecek bir daralma olup olmadığını belirlemeyi mümkün kılar.
 • Yemek borusu manometrisi. Bu test, yutkunma sırasında yemek borusunun ritmik kas kasılmalarını ölçer. Yemek borusu manometrisi ayrıca yemek borusu kasları tarafından uygulanan koordinasyonu ve kuvveti de ölçer. Bu genellikle yutma güçlüğü olan kişilerde yapılır.
 • Transnazal özofagoskopi. Bu test yemek borusunda herhangi bir hasarın olup olmadığını araştırmak için yapılır. Video kameralı ince, esnek bir tüp burundan, boğazdan aşağı ve yemek borusuna sokulur. Kamera görüntüleri bir video ekranına gönderir.

Tedavi

Doktorunuz muhtemelen önce yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanızı ve reçetesiz satılan ilaçlar almanızı önerecektir. Birkaç hafta içinde rahatlama hissetmezseniz, reçeteli ilaçlar ve başka testler isteyebilir.

İlaçlar üzerine

Bazı seçenekler aşağıdakileri içerir:

 • Mide asidini nötralize eden antasitler. Mylanta, Rolaids ve Tums gibi kalsiyum karbonat içeren antasitler hızlı bir rahatlama sağlayabilir. Bununla birlikte, tek başına antasitler, mide asidinden zarar görmüş iltihaplı bir yemek borusunu tedavi etmez. Bazı antasitlerin aşırı kullanımı ishal veya bazen böbrek sorunları gibi yan etkilere neden olabilir.
 • Asit üretimini azaltan ilaçlar. “Histamin (H-2) blokerleri” olarak bilinen bu ilaçlar arasında simetidin (Tagamet HB), famotidin (Pepcid AC) ve nizatidin (Axid AR) bulunur. H-2 blokerleri antasitler kadar hızlı etki göstermezler ancak daha uzun süreli rahatlama sağlarlar ve mide asidi üretimini 12 saate kadar azaltabilirler. Bu ilaçların en güçlü formları reçete ile satılmaktadır.
 • Asit üretimini engelleyen ve yemek borusunu iyileştiren ilaçlar. “Proton pompası inhibitörleri” olarak bilinen bu ilaçlar, asit üretimini H-2 blokerlerinden daha güçlü bir şekilde bloke ederek, hasarlı yemek borusu dokusuna iyileşmesi için zaman tanır. Tezgah üstü proton pompası inhibitörleri arasında lansoprazol (Prevacid 24 HR), omeprazol (OTC Prilosec) ve ezopremazol (Nexium 24 HR) bulunur.

Reflü için reçetesiz satılan bir ilaç almaya başlarsanız , doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Reçeteli ilaçlar

Gastroözofageal reflü hastalığı için reçeteli güçlerdeki tedaviler şunları içerir:

 • Proton pompası inhibitörleri reçeteli güçlü yönlerde. Bunlar esomeprazol (Nexium), lansoprazol (Prevacid), omeprazol (Prilosec), pantoprazol (Protonix), rabeprazol (Aciphex) ve dekslansoprazol (Dexilant) içerir. Bu ilaçlar genellikle iyi tolere edilse de ishal, baş ağrısı, mide bulantısı ve nadiren düşük magnezyum veya B12 vitamini seviyelerine neden olabilirler.
 • H-2 blokerleri reçeteli güçlerde. Bunlar, reçeteli güçlerde famotidin ve nizatidin içerir. Bu ilaçların yan etkileri genellikle hafiftir ve iyi tolere edilir.

Ameliyat ve diğer prosedürler

Gastroözofageal reflü hastalığı genellikle ilaçla kontrol altına alınabilir. Ancak ilaçlar işe yaramazsa veya uzun süreli kullanmaktan kaçınmak istiyorsanız, doktorunuz aşağıdakileri önerebilir:

 • Fundoplikasyon. Cerrah, kası sıkılaştırmak ve reflüyü önlemek için midenin üst kısmını alt yemek borusu sfinkteri etrafına sarar. Fundoplikasyon genellikle minimal invaziv (laparoskopik) bir prosedür kullanılarak yapılır. Midenin üst kısmının sarılması tam (Nissen fundoplikasyonu) veya kısmi olabilir. En yaygın kısmi prosedür Toupet fundoplikasyonudur. Cerrah sizin için en uygun müdahale türünü önerecektir.
 • LINX cihazı. Mide ve yemek borusunun birleşim yerinin etrafına küçük manyetik boncuklardan oluşan bir halka sarılır. Boncuklar arasındaki manyetik çekim, bağlantı noktasını kapalı tutacak ve asit geri akışını önleyecek kadar güçlü, ancak yiyeceklerin geçmesine izin verecek kadar zayıf. LINX cihazı minimal invaziv cerrahi kullanılarak implante edilebilir. Manyetik boncukların havaalanı güvenlik kontrolleri veya MRI’lar üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
 • İnsizyonsuz transoral fundoplikasyon. Bu yeni prosedür, yemek borusunun alt kısmı etrafında polipropilen klipslerle kısmi bir sargı oluşturmak için alt yemek borusu sfinkterinin sıkılmasını içerir. İşlem endoskop ile ağız içinden gerçekleştirilir ve cerrahi bir kesi gerektirmez. Avantajları arasında hızlı bir iyileşme süresi ve yüksek tolerans yer alır.

Büyük bir hiatal fıtığınız varsa, kesisiz transoral fundoplikasyon tek başına bir seçenek değildir. Ancak laparoskopik hiatal herni onarım prosedürü ile birleştirilirse bu bir olasılıktır.
Obezite, gastroözofageal reflü hastalığı için bir risk faktörü olarak kabul edilebileceğinden, sağlık uzmanınız tedavi seçeneklerinden biri olarak kilo verme ameliyatını önerebilir. Bu tür bir ameliyat için iyi bir aday olup olmadığınızı sorun.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Yaşam tarzı değişiklikleri asit reflü sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Aşağıdakileri yapmayı deneyin:

 • Sağlıklı kilonuzu koruyun. Fazla kilo karın üzerine baskı yapar, mideyi yukarı iter ve asidin yemek borusuna yükselmesine neden olur.
 • Sigara içmeyi bırak. Sigara içmek, alt yemek borusu sfinkterinin düzgün çalışma yeteneğini azaltır.
 • Yatağın başını yükseltin. Uyumaya çalışırken sık sık mideniz yanıyorsa, başınızı 15 ila 23 cm (6 ila 9 inç) yükseltmek için yatağın ayaklarının altına tahta veya beton bloklar yerleştirin. Yatağın başını kaldırmak mümkün değilse, gövdeyi belden yukarı kaldırmak için yatak ile baza arasına takoz yerleştirebilirsiniz. İlave yastıklarla başın yükseltilmesi etkili değildir.
 • Sol taraftan başlayın. Yatarken reflü riskini azaltmak için sol tarafınıza yatarak başlayın.
 • Yemek yedikten sonra uzanmayın. Yatmadan veya yatmadan önce yemek yedikten sonra en az üç saat bekleyin.
 • Yavaş yiyin ve dikkatlice çiğneyin. Her ısırıktan sonra çatalınızı tabağınıza koyun ve o lokmayı çiğneyip yuttuğunuzda tekrar kaldırın.
 • Gastroözofageal reflüyü tetikleyen yiyecek ve içeceklerden kaçının. Yaygın tetikleyiciler arasında alkol, çikolata, kafein, yağlı yiyecekler ve nane bulunur.
 • Dar giysiler giymekten kaçının. Bel çevresinde dar olan giysiler karın ve alt yemek borusu sfinkteri üzerinde baskı oluşturur.

Alternatif tıp

Gastroözofageal reflü hastalığını tedavi etmek için zencefil, papatya ve ulmus rubra gibi bazı tamamlayıcı ve alternatif tedaviler önerilebilir . Bununla birlikte, hiçbirinin gastroözofageal reflü hastalığını tedavi ettiği veya yemek borusu hasarını tersine çevirdiği gösterilmemiştir. Gastroözofageal reflü hastalığını tedavi etmek için alternatif tedaviler düşünüyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşun .

Konsültasyon için hazırlık

Sizi sindirim sisteminde uzmanlaşmış bir doktora (gastroenterolog) sevk edebilirler.

Ne yapabilirsin

 • Randevunuzdan önce diyetinizi sınırlamak gibi randevu öncesi kısıtlamaların farkında olun.
 • Randevuyu planladığınız nedenle ilgisiz görünebilecekler de dahil olmak üzere belirtilerinizi not edin.
 • Belirli yiyecekler gibi belirtileriniz için tetikleyicileri not edin.
 • Tüm ilaçlarınızın, vitaminlerinizin ve takviyelerinizin bir listesini yapın.
 • Sahip olduğunuz diğer hastalıklar da dahil olmak üzere en önemli tıbbi bilgilerinizi yazın.
 • En büyük stres etkenleriniz veya hayatınızdaki son değişiklikler de dahil olmak üzere en önemli kişisel bilgilerinizi yazın.
 • Doktora sorulacak soruları yazın.
 • Doktorunuzun size söylediklerini hatırlamanıza yardımcı olması için bir aile üyenizin veya arkadaşınızın sizinle gelmesini sağlayın.

Doktorunuza soracağınız sorular

 • Belirtilerimin en olası nedeni nedir?
 • Hangi testleri yapmam gerekiyor? Bu testler için özel bir hazırlık var mı?
 • Bu hastalık genellikle geçici mi yoksa kronik mi?
 • Hangi tedaviler var?
 • Herhangi bir kısıtlamaya uymak zorunda mıyım?
 • Başka sağlık sorunlarım var. Bunları birlikte nasıl kontrol edebilirim?

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, ziyaretiniz sırasında anlamadığınız bir nokta olursa sormaktan çekinmeyin.

Doktordan ne beklenir

Doktor muhtemelen size birkaç soru soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla zaman harcamak istediğiniz noktaları gözden geçirmek için zaman bırakabilir. Size aşağıdakiler sorulabilir:

 • Belirtileriniz ne zaman başladı? Şiddeti nedir?
 • Belirtiler sürekli mi yoksa ara sıra mı oldu?
 • Belirtileri iyileştiren veya kötüleştiren herhangi bir şey var mı?
 • Belirtileriniz sizi geceleri uyandırıyor mu?
 • Belirtileriniz yemeklerden sonra veya yattığınızda kötüleşiyor mu?
 • Yiyecek veya asitli bir madde bazen boğazınızın arka kısmına geliyor mu?
 • Yiyecekleri yutmakta zorluk çekiyor musunuz veya yutma güçlüğünü önlemek için diyetinizi değiştirmek zorunda kaldınız mı?
 • Kilo verdin mi, aldın mı?

 

 

 • Paylaş:

Yorumunu Bırak

doktoryorumlar.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.

Abone Ol

Yeniliklerden haberdar olmak için abone o