Gelişlmiş
Arama
 1. Ana Sayfa
 2. Bel Soğukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Bel Soğukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bel Soğukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bel Soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan hastalıktır. İkincisi, erkekler, kadınlar ve çocuklar için ciddi sağlık sonuçlarına yol açar. Bu nedenle erken teşhis ve zamanında tedavi çok önemlidir.

Hastalığa Neisseria gonore (gonokok) neden olur. Patojenin baskın bulaşması cinsel yolla gerçekleşir. Enfeksiyonun ev içinde, örneğin enfekte el bezleri, havlular yoluyla gerçekleştirilmesi son derece nadirdir.

Genellikle düşük belirtiler formlar vardır. Bu nedenle, hastalığı tespit etmek için laboratuvar teşhisi yapılır.

Bel Soğukluğu Çeşitleri Nelerdir?

 • Enfeksiyondan bu yana 2 aydan fazla geçmediğinde taze form.
 • Enfeksiyon süresi 2 aydan fazla olduğunda gelişen kronik form.
  Yeni bel soğukluğu formuna, iltihaplanma sürecinin farklı aktivitesi eşlik edebilir. Bu nedenle, hastalık genellikle akut varyant (belirgin klinik belirtiler), subakut (belirtiler hafifçe ifade edilir), torpid (klinik belirtilerin hızlı gerilemesi ile fulminan) olarak sınıflandırılır.

Ayrı bir kategoride gonokok duruyor. Bu, mukozanın yüzeyinde bakterilerin bulunduğu ancak inflamatuar reaksiyonun gelişmediği durumdur. Çoğu zaman, gonokok taşıyıcıları, kadın partnerleri kolayca enfekte eden erkeklerdir.

Ana tedavi seçeneği, zorunlu tedavi değerlendirmesi ile antimikrobiyal tedavidir. Kontrol analizinin antibiyotiğin bitiminden birkaç gün sonra alınması önerilir.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Alt üriner sistem hastalığı olan kadınların yaklaşık %70’inde belirti görülmez. Diğer durumlarda, üretrit ve servisit gelişimine bağlı olarak aşağıdaki bel soğukluğu belirtileri mümkündür:

 • pürülan veya mukopürülan vajinal veya üretral akıntı;
 • samimi (vajinal) yakınlık ile ağrı;
 • vulva, vajinada yanma, kaşıntı hissi;
 • mesaneyi boşaltırken rahatsızlık, ağrı;
 • alt karın bölgesinde hafif ağrı.
 • Vulva, vajinanın görsel muayenesi sırasında doktor, mukozada kızarıklık ve şişlik olup olmadığını belirler, büyük miktarlarda patolojik akıntılar tespit edilir. Aynı zamanda mikroskobik inceleme için materyal alınır.

Kadınlarda bel soğukluğu, Bartholin bezinin apsesine yol açabilir. Bu durumda labiada sınırlı ağrılı şişlik ortaya çıkar. Bazen kendi kendine açılabilir, ancak çoğu zaman cerrahi boşaltım, debridman gerektirir.

Belsoğukluğu enfeksiyonunun nadir biçimleri artrit (eklem iltihabı), farenjit (yutak iltihabı), endokardit (endokardiyum iltihabı) vb.’dir.

Yenidoğanlarda bel soğukluğu konjunktivitle kendini gösterebilir. Enfeksiyon, çocuk annenin enfekte yollarından geçtiğinde ortaya çıkar. İntranatal enfeksiyon riskini azaltmak için, tüm gebelere 37. gebelik haftasında vajinal akıntının mikroskopisi yapılır, doğumdan sonra çocuklar için, her iki gözün konjonktival kesesine tetrasiklin merhem konularak bel soğukluğunun önlenmesi. En son yönergelere göre, hamilelik sırasında prezervatifle seks yapılması önerilir.

Nedenler

Belsoğukluğuna gonokok neden olur. Mikroskop altında, patojen kahve çekirdeği gibi görünür, çünkü. 2 yarıdan oluşur. İlginç şekilde, boyutları sürecin ciddiyetine bağlıdır. Aktif iltihaplanma ile her iki yarının da aynı olduğu ve kronik iltihaplanmayla birinin diğerinden biraz daha küçük olduğu ortaya çıktı.

Gonokoklar çok hassas bakterilerdir. 50-55 ° C’ye ısıtmanın, etil alkolün, diğer antiseptiklerin etkisi altında kurutulduğunda ölürler. Bu nedenle, prezervatifsiz gündelik ilişkiden sonra bel soğukluğu gelişme riskini azaltmak için, genital sistemin sulu klorheksidin solüsyonu ile erken tedavisi önerilir.

Gonokoklar çoğunlukla tek sıra silindirik epitel ile kaplı organları etkiler. Bu, servikal kanalın, fallop tüplerinin, üretranın mukoza zarıdır. Tabakalı yassı epitel onlar için oldukça ciddi bir engeldir. Bakterilerin, birbirine gevşek şekilde bitişik olan hücre yoluyla dokuların derinliklerine nüfuz etmesi, birkaç yoğun yerleşimli epiteliyosit tabakasından daha kolaydır.

Gonococcus ile enfeksiyon anından ilk klinik belirtilerin ortaya çıkmasına kadar geçen süreye kuluçka dönemi denir. Belsoğukluğu ile ortalama olarak bu aşama 3-4 gün sürer. Bu süre zarfında, bakteriler epitel bariyerini aşar, subepitelyal astara girerek burada enflamatuar reaksiyonun gelişmesine neden olurlar. Ancak kuluçka süresinin süresinde 2 günden 30 güne kadar dalgalanmalar olabilir.

Bağışıklık aktivitesi azalırsa, birincil “konuşlandırma” yerlerinden gonokoklar uzak bölgelere girebilir. Ekstragenital yayılım lenfojen (lenf akımı) veya hematojen (kan akımı) yol ile gerçekleşir. Böylece gonokoklar çeşitli organlara penetre olabilir (extragenital lezyon).

Bununla birlikte, klinik pratikte, genital enflamasyon odakları en yaygın olanıdır. Kadınlarda bel soğukluğu genellikle spesifik (servisit) – uterusun servikal kanalının iltihaplanmasıyla kendini gösterir. Bakteriler, genital sistemin doğal koruma bariyerlerini aşmayı başarırsa, enfeksiyon yükselir. Böylece salpenjit (fallop tüpünün iltihabı) ve adneksit (yumurtalık hasarı ile birlikte fallop tüpünün iltihabı) gelişebilir. Erkeklerde belsoğukluğunun en yaygın biçimlerinden biri üretrittir (üretra iltihabı). Bununla birlikte, belsoğukluğu üretritinin belirtiler hızla geçebilir, enfeksiyon uykuda duruma girerken, erkek farkında olmadan cinsel partneri için enfeksiyon kaynağı haline gelir.

 • Paylaş:

Yorumunu Bırak

doktoryorumlar.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.

Abone Ol

Yeniliklerden haberdar olmak için abone o