Gelişlmiş
Arama
 1. Ana Sayfa
 2. Doktorlar
 3. Uzm. Dr. Selim Genç
Uzm. Dr. Selim Genç Uzm. Dr. Selim Genç

Isparta - Acil Tıp Uzmanı

“Uzm. Dr. Selim Genç” Adresi

Doktor Hakkında “Uzm. Dr. Selim Genç”

Uzmanlık ve İlgi Alanları

Acil Tıp

Uzmanlıklar

Bildiği Diller

Kayıtlar

“Uzm. Dr. Selim Genç” Cevaplar

 • Size bir kişilik bozukluğu teşhisi konduysa , bu sizin diğerlerinden temelde farklı olduğunuz anlamına gelmez, ancak bazen ekstra desteğe ihtiyacınız olabilir.'Kişilik' kelimesi, her birimizi olduğumuz bireyler yapan düşünce, duygu ve davranış kalıbını ifade eder. Bunlar, başkalarına ve kendimize karşı düşünme, hissetme ve davranma şeklimizi etkiler.Her zaman tam olarak aynı şekilde düşünmez, hissetmez ve davranmayız – bu, içinde bulunduğumuz duruma, yanımızdaki insanlara ve diğer pek çok şeye bağlıdır. Ancak çoğunlukla oldukça öngörülebilir şekillerde davranma eğilimindeyiz.Kişilik bozuklukları, tutumlarınızın, inançlarınızın ve davranışlarınızın yaşamınızda uzun süredir devam eden sorunlara neden olduğu bir tür akıl sağlığı sorunudur. Kişilik bozukluğu deneyiminiz size özeldir. Bununla birlikte, kendiniz ve başkaları hakkında nasıl düşündüğünüz konusunda sıklıkla zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu istenmeyen kalıpları değiştirmekte zorlanabilirsiniz.

 • Psikoloji hakkında 27 December 2022

  Hepimizin ilgilenmesi gereken zihinsel sağlığımız olduğu kadar fiziksel sağlığımız da var ve hayatlarımızı yaşama şeklimizin her ikisi üzerinde de doğrudan etkisi var. Bunu yapmak için çok para harcamadan iyi bir ruh sağlığı ve refahını iyileştirmek veya sürdürmek için değiştirebileceğimiz birçok küçük şey var. Mesela:Diyet Her gün taze meyve ve sebze yemek , zihninizi ve vücudunuzu beslemek için gereken besinleri sağlamaya yardımcı olur . Düzenli yemek zamanları tutmak ve yulaf ve rafine edilmemiş kepekli tahıllar gibi enerjiyi yavaşça serbest bırakan yiyecekleri seçmek de yardımcı olur. Akşamları kafein, alkol ve şekerli yiyeceklerin alımını azaltmak da uyku düzeninizi bozabileceklerinden yardımcı olur.Uyumak Uyku ve ruh sağlığı arasında yakın bir ilişki vardır . Bir akıl sağlığı sorunuyla yaşamak, ne kadar iyi uyuduğunuzu etkileyebilir ve yetersiz uykunun ruh sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir, bu nedenle uykuya öncelik vermek hem sağlığınızı korumanıza hem de iyileşmenize yardımcı olabilir.Açık Havada Olmak Açık havada bulduğumuz birleşik renk, ses ve koku karışımının duyularımızı harekete geçirmek için birlikte hareket ettiğini ve bunun da genel refahımızı artırmaya yardımcı olduğunu gösteren güçlü kanıtlar var. Bu, bahçecilik ve diğer açık hava hobilerinin genellikle geleneksel spor ve egzersizlere mükemmel bir alternatif olduğu anlamına gelir.Egzersiz Yapmak Yapılandırılmış fiziksel aktivite, kişinin bir akıl sağlığı sorunundan kurtulmasında ve uzun yıllar iyi durumda kalmasında önemli bir rol oynayabilir. Egzersiz yaptığınızda, beyin kimyanız endorfin adı verilen 'iyi hissetme' hormonlarının salınmasıyla değişir.Koşu kulübü gibi etkinlik gruplarına katılmak , sosyal ağınızı geliştirmenin harika bir yoludur. Sosyal olmak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak kendi başına ödüllendiricidir ve zihinsel sağlığı önemli ölçüde iyileştirebilir. Grup yogası veya Pilates dersleri, sizi rahatlamaya ve dış streslerden uzaklaşmaya teşvik edebilecek nefes alma tekniklerini öğrenmenize yardımcı olabilir.

 • Psikoloji hakkında 27 December 2022

  Hepimizin ilgilenmesi gereken zihinsel sağlığımız olduğu kadar fiziksel sağlığımız da var ve hayatlarımızı yaşama şeklimizin her ikisi üzerinde de doğrudan etkisi var. Bunu yapmak için çok para harcamadan iyi bir ruh sağlığı ve refahını iyileştirmek veya sürdürmek için değiştirebileceğimiz birçok küçük şey var. Mesela:Diyet Her gün taze meyve ve sebze yemek , zihninizi ve vücudunuzu beslemek için gereken besinleri sağlamaya yardımcı olur . Düzenli yemek zamanları tutmak ve yulaf ve rafine edilmemiş kepekli tahıllar gibi enerjiyi yavaşça serbest bırakan yiyecekleri seçmek de yardımcı olur. Akşamları kafein, alkol ve şekerli yiyeceklerin alımını azaltmak da uyku düzeninizi korumaya yardımcı olur.Uyumak Uyku ve ruh sağlığı arasında yakın bir ilişki vardır . Bir akıl sağlığı sorunuyla yaşamak, ne kadar iyi uyuduğunuzu etkileyebilir ve yetersiz uykunun ruh sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir, bu nedenle uykuya öncelik vermek hem sağlığınızı korumanıza hem de iyileşmenize yardımcı olabilir.Açık Havada Olmak Açık havada bulduğumuz birleşik renk, ses ve koku karışımının duyularımızı harekete geçirmek için birlikte hareket ettiğini ve bunun da genel refahımızı artırmaya yardımcı olduğunu gösteren güçlü kanıtlar var. Bu, bahçecilik ve diğer açık hava hobilerinin genellikle geleneksel spor ve egzersizlere mükemmel bir alternatif olduğu anlamına gelir.Egzersiz Yapmak Fiziksel aktivite, kişinin bir akıl sağlığı sorunundan kurtulmasında ve uzun yıllar iyi durumda kalmasında önemli bir rol oynayabilir. Egzersiz yaptığınızda, beyin kimyanız endorfin adı verilen 'iyi hissetme' hormonlarının salınmasıyla değişir.Yürüyüş klübü gibi etkinlik gruplarına katılmak , sosyal ağınızı geliştirmenin harika bir yoludur. Sosyal olmak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak kendinizi ödüllendiricidir ve zihinsel sağlığı önemli ölçüde iyileştirebilir. Grup yogası veya Plates dersleri, sizi rahatlamaya ve dış streslerden uzaklaşmaya teşvik edebilecek nefes alma tekniklerini öğrenmenize yardımcı olabilir.

 • Akıl sağlığı hakkında 27 December 2022

  Bütün insanlar, farklı tedavilerin ruh sağlıklarını yönetmeye yardımcı olduğunu göreceklerdir - bu ister ilaç tedavisi, ister konuşma terapileri , egzersiz veya karışım gibi alternatifler olsun.Antidepresanlar bazıları için etkili olabilirken , herkes için çözüm değildir ve genellikle hafif ila orta dereceli depresyon için birinci basamak tedavi olarak önerilmez. Antidepresan kullanan herkes, kendileri için olası artılar ve eksiler konusunda bilgilendirilmeli ve tedavileri düzenli olarak gözden geçirilmelidir.Bilişsel davranışçı terapi (CBT) ve danışmanlık gibi konuşma terapileri, Psikolojik Terapilere Erişimi İyileştirme programının bir parçası olarak daha yaygın bir şekilde kullanılabilir hale geliyor. İster ilaçlar, konuşma terapileri, ister sanat terapisi veya egzersiz gibi alternatifler olsun, insanlara tedavi seçeneği sunmak çok önemlidir.

 • Travma Hakkında 27 December 2022

  Travma sonrası stres bozukluğu yani (TSSB) terimi , travmatik olayları takip edebilen bir dizi psikolojik semptomu tanımlamak için kullanılır. TSSB, bilinçli veya bilinçsiz olarak bir bireye yaşamlarındaki belirli bir travmayı hatırlatan herhangi bir şey tarafından tetiklenebilir. Bazı insanlar için bu, bir araba kazası gibi tek, büyük, önemli bir olaydır ve diğerleri için çatışma bölgelerinde olmak veya tacize uğramak gibi devam eden bir dizi olaydır.TSSB belirtileri mutlaka hemen ortaya çıkmaz ve bazılarında olaydan yıllar sonrasına kadar gelişmez. Canlı geçmişe dönüşler, kabuslar, uykusuzluk ve duygusal olarak kesintiye uğramışlık hissi içerebilirler. TSSB şaşırtıcı derecede yaygındır - nüfusun yaklaşık %10'u bunu yaşamlarının bir döneminde yaşayacaktır.Bir kişi travmatik bir olaydan sonra bir aydan uzun süredir rahatsız edici belirtiler yaşıyorsa, onları uzman yardımı için sevk edebilecek olan GP'lerini görmelidir. Etkili bir tedavi var ve TSSB'den kurtulabilirsiniz.

 • Depresyon ve anksiyete gibi yaygın ruh sağlığı sorunları dört kişiden birini etkiler . Ama yine de birçok insanın hakkında konuşmakta zorlandığı bir konu, bu da birçok insanın akıl sağlığı sorunu yaşama konusundaki duygularını yakın aile ve arkadaşlardan bile bir sır olarak sakladığı anlamına gelebilir. Birinin akıl hastalığı olup olmadığını her zaman söyleyemezsiniz - insanlar aslında sessizce mücadele ederken, iyiymiş ve iyi gidiyormuş gibi görünebilirler.Bir kişinin bipolar bozukluğu varsa, önemli ruh hali dalgalanmaları gösterebilir veya kendine zarar verme veya olumsuz düşüncelerle uğraşıyorsa daha içine kapanık görünebilir, ancak her şey kişiye bağlıdır ve birinin hasta olup olmadığını bilmenin tek bir yolu yoktur.

 • Depresyon hakkında 27 December 2022

  Hepimizin kendimizi kötü hissettiğimiz günleri vardır, ancak bu duygular genellikle yaşamlarımızı çok fazla etkilemeden geçer. Ancak birkaç haftadan fazla sürerse veya her şeyin kötüye gittiğini hissederseniz, bu depresyonda olduğunuzun bir işareti olabilir .Depresyon belirtileri kişiden kişiye değişir, ancak genellikle kendini düşük, uyuşmuş, değersiz veya umutsuz hissetmeyi içerir. Çok fazla ya da çok az uyuduğunuzu, doğru dürüst yemek yemediğinizi ve arkadaşlarınız ve ailenizle sosyal temastan geri çekildiğinizi fark edebilirsiniz. Hatta bazı insanlar kendine zarar verme veya intihar hakkında düşüncelere sahip olacak.Bir kişinin kendini depresyonda hissetmesinin pek çok nedeni vardır, ancak bazen belirgin bir neden yoktur. Zor bir yaşam olayından kaynaklanabilir - işini kaybetmek, ilişki sorunları veya hastalık ve sakatlık gibi fiziksel sağlık sorunları veya düşük benlik saygısı.

 • Stres hakkında 27 December 2022

  Strese bağlı baş ağrısı, boyun ve omuz kaslarındaki gerilimden kaynaklanan bir baş ağrısıdır. Çoğumuz zaman zaman, özellikle de stresliysek veya bir süredir egzersiz yapmadıysak bu hastalığa yakalanırız. Tehlikeli değil.Egzersiz etkilidir ve stresi azaltmaya da yardımcı olabilir. Öncelikle bir fizyoterapiste görünmenizi tavsiye ederim. Orada baş ağrısına yardımcı olabilecek egzersizlerle rehberlik alabilirsiniz. Fizyoterapist, bunun doktorun bakması gereken bir şey olup olmadığını değerlendirmenize yardımcı olabilir.

Makaleler

Prostat Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
Uzm. Dr. Selim Genç Uzm. Dr. Selim Genç
Sepsis Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Uzm. Dr. Selim Genç Uzm. Dr. Selim Genç
Mide (Gastrointestinal) Kanaması Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Uzm. Dr. Selim Genç Uzm. Dr. Selim Genç
Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
Uzm. Dr. Selim Genç Uzm. Dr. Selim Genç
Amfizem Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Uzm. Dr. Selim Genç Uzm. Dr. Selim Genç
Bel Soğukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Uzm. Dr. Selim Genç Uzm. Dr. Selim Genç
Kolon (Bağırsak) Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
Uzm. Dr. Selim Genç Uzm. Dr. Selim Genç
Atelektazi Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Uzm. Dr. Selim Genç Uzm. Dr. Selim Genç
Anemi (Kansızlık) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
Uzm. Dr. Selim Genç Uzm. Dr. Selim Genç
Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
Uzm. Dr. Selim Genç Uzm. Dr. Selim Genç
 • Doktor Profilini Paylaş:

doktoryorumlar.com, site içeriğinde 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24.maddesi ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'nün ilgili maddelerine uymaya söz vermiştir.

Abone Ol

Yeniliklerden haberdar olmak için abone o